Gmina Kościerzyna


Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta
e-PUAP
Biuletyn Informacji Publicznej

Facebook


Gminna Karta Dużej RodzinyModernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Skorzewie

Polityka Prywatności
 
Urząd Gminy Kościerzyna
ul. Strzelecka 9
83-400 Kościerzyna
Telefon: 58 686 59 80
Fax: 58 686 59 83
e-mail: ug@koscierzyna.pl

Godziny pracy urzędu
poniedziałek: 7.30 – 15.30
wtorek: 7.30 – 15.30
środa: 7.30 – 17.00
czwartek: 7.30 – 15.30
piątek: 7.30 – 14.00


RSS
Dziś jest:
wersja tekstowa

Zespół Folklorystyczny "Kaszubskie Nuty"

23 czerwca 2012 roku w Szkole Podstawowej w Nowym Klinczu odbył się uroczysty koncert z okazji 20-lecia Zespołu Folklorystycznego „Kaszubskie Nuty”. Niedawno świętowaliśmy równie okrągłą rocznicę powstania Gminy Kościerzyna, która nierozerwalnie związana jest z świętem zespołu - zarówno gmina, jak i grupa powstały w tym samym roku (1992 r.).

Grupa wywodzi się z Nowego Klincza, gdzie już drugie pokolenie mieszkańców wsi związało swoje życie z zespołem. W „Kaszubskich Nutach” występują dzieci w wieku 7-17 lat. Podczas prób, występów zapoznają się z kulturą Kaszub: strojami, instrumentami, pieśniami, tradycją. Przy „Kaszubskich Nutach” działa także rodzinna kapela Derrów: Józef Derra wraz małżonką Marią i synem Tomaszem - kierownikiem muzycznym zespołu. Kapeli często towarzyszą panowie Błażej Freda, Grzegorz Daszkowski, Paweł Czarnowski i Maciej Derra. Dla wielu kontakt w zespole z kaszubską muzyką, piosenką jest pierwszym kontaktem z kaszubszczyzną.

„Kaszubskie Nuty” są zespołem, który wyrósł z pasji muzycznej pani Krystyny Freda, kierownika artystycznego (a także nauczyciela muzyki i nauczania początkowego w lokalnej szkole). Wsparcie dla zespołu pieśni i tańca okazała pani dyrektor szkoły Maria Derra, wójt gminy Waldemar Tkaczyk i pani Irena Marszewska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu. Przez te 20 lat zespół był godnym ambasadorem kaszubszczyzny, wizytówką nie tylko gminy, ale też miasta i całego regionu, nie czekając na splendory, a troszcząc się jedynie o swoją „małą ojczyznę”.

Grupa ma już liczne osiągnięcia na swoim koncie. Prezentuje kulturę Kaszub nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Zespół uświetniał uroczystości o charakterze religijnym, stanowił oprawę mszy świętych, konkursów poezji Maryjnej oraz występował dla Ojca Świętego. Miał także okazję zaprezentować się na uroczystej sesji PAN, na sympozjum edukacyjnym oraz uatrakcyjnił otwarcie Instytutu Duńskiego w Gdańsku. Należy też dodać, że zespół brał udział w licznych nagraniach telewizyjnych i radiowych, takich jak: „Kawa czy herbata”, „TIK- Tak”, „Przystanek Dwójki” czy „Agrolinia”. „Kaszubskie Nuty” reprezentowały swój region także na targach EXPO 2000 w Hanoverze, na Festiwalu Europeische Jugendwoche w Burg- Ludwgstein oraz na Międzynarodowym Festiwalu w Marburgu. Uświetniał Dni Braunschweigu. Wielokrotnie również występował w Anklam i Rostocku.

Nie można pominąć wielkich sukcesów zespołu. Wyróżnieniami zakończyły się występy „Kaszubskich Nut” podczas Przeglądu Kapel i Zespołów Ludowych i Stylizowanych w Szydłowcu, Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Kaszub i Kociewia we Wdzydzach, Kaszubskiego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych o „Cytrę Wicka Rogali” w Brusach, Międzynarodowego Festiwalu Spółdzielczych Zespołów Artystycznych „Tęcza Polska” organizowanego przez Krajową Radę Spółdzielczą oraz Urząd Miejski w Polanicy Zdroju. Najnowszym uhonorowaniem dla „Kaszubskich Nut” jest tegoroczna odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej” od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pana Bogdana Zdrojewskiego.

„Kaszubskie Nuty” to zespół znany nie tylko w Gminie Kościerzyna, ale też na całych Kaszubach, a nawet na arenie ogólnopolskiej. Jako reprezentacyjny zespół artystyczny Gminy Kościerzyna „Kaszubskie Nuty” zawsze aktywnie uczestniczą w najważniejszych gminnych uroczystościach - muzyką, śpiewem i tańcem ozdabiając oficjalne i mniej oficjalne spotkania.

do druku