Gmina Kościerzyna


Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta
e-PUAP
Biuletyn Informacji Publicznej

Facebook


Gminna Karta Dużej RodzinyModernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Skorzewie

Polityka Prywatności
 
Urząd Gminy Kościerzyna
ul. Strzelecka 9
83-400 Kościerzyna
Telefon: 58 686 59 80
Fax: 58 686 59 83
e-mail: ug@koscierzyna.pl

Godziny pracy urzędu
poniedziałek: 7.30 – 15.30
wtorek: 7.30 – 15.30
środa: 7.30 – 17.00
czwartek: 7.30 – 15.30
piątek: 7.30 – 14.00


RSS
Dziś jest:
wersja tekstowa

Walory przyrodnicze

Gmina Kościerzyna jest największą gminą Powiatu Kościerskiego. Geograficznie  zajmuje środkową część województwa pomorskiego na terenie tzw. Szwajcarii Kaszubskiej i Borów Tucholskich. Ze względu na swoje położenie uznawana jest za jeden z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Malowniczo przeplatają się tu lasy, pola, łąki, jeziora i rzeki. Przez gminę przebiegają trzy szlaki regionalne: Kaszubski, Kamiennych Kręgów i Wdzydzki. Część terenu gminy zajmuje Wdzydzki Park Krajobrazowy z zespołem jezior rynnowych, spośród których największym jest jezioro Wdzydze ze swoimi ramionami (Radolne, Jeleń i Gołuń) o powierzchni 1430 ha nazywane przez wieki „Kaszubskim Morzem”.

Kajakarze znajdą  tu  jeziora połączone ze sobą wijącymi się wśród łąk, pól i lasów rzekami tworząc malownicze szlaki kajakowe rzeki Wdy, Pilicy, Wierzycy, Trzebiochy. Miłośników przyrody oraz amatorów pieszych i rowerowych wędrówek zapraszamy na szlaki turystyczne: ”Kaszubski”, „Kamiennych Kręgów” przebiegające przez teren gminy, a także liczne ścieżki piesze i rowerowe prowadzące przez naszą malowniczą krainę. Przepiękne lasy są rajem dla grzybiarzy. Zajmują one prawie połowę obszaru gminy.Największą atrakcją turystyczną gminy jest  Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich  we Wdzydzach. Jest to muzeum na wolnym powietrzu powstałe w 1906 rok, prezentujące dorobek dawnej wsi kaszubskiej, kociewskiej i borowiackiej.
Tradycja i kultura kaszubska zachwyca swą odrębnością. Kaszubskie tradycje kultywuje znany w Polsce i za granicą Zespół Folklorystyczny ”Kaszubskie Nuty”, działający przy Szkole Podstawowej w Nowym Klinczu. W gminie corocznie organizowanych jest wiele imprez jak: Regaty Żeglarskie, Zawody Jeździeckie, Jarmark Wdzydzki oraz festyny integrujące lokalną społeczność i odwiedzających nasze tereny turystów.

Niewątpliwie jednak największym naszym skarbem jest środowisko naturalne, które przyciąga turystów z całej Polski i z zagranicy. Amatorów aktywnego wypoczynku czeka moc atrakcji w postaci przejażdżek konnych, wędkowania, żeglowania, jazdy rowerem, czy spływów kajakowych wśród bajecznych krajobrazów.

Warto zobaczyć:
Wdzydzki Park Krajobrazowy
Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach

Rezerwat Biosefery Bory Tucholskie

do druku