Gmina Kościerzyna


Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta
e-PUAP
Biuletyn Informacji Publicznej

Facebook


Gminna Karta Dużej RodzinyModernizacja Stacji Uzdatniania Wody w SkorzewiePolityka Prywatności
 
Urząd Gminy Kościerzyna
ul. Strzelecka 9
83-400 Kościerzyna
Telefon: 58 686 59 80
Fax: 58 686 59 83
e-mail: ug@koscierzyna.pl

Godziny pracy urzędu
poniedziałek: 7.30 – 15.30
wtorek: 7.30 – 15.30
środa: 7.30 – 17.00
czwartek: 7.30 – 15.30
piątek: 7.30 – 14.00


RSS
Dziś jest:
wersja tekstowa

Gminne Dożynki w Loryńcu

7 września odbyły się Gminne Dożynki. Tym razem Święto Plonów obchodziliśmy w Loryńcu.

O 14.00 przez miejscowość przeszedł korowód dożynkowy, który poprowadziła orkiestra. Następnie na placu przy sali wiejskiej odbyła się uroczysta polowa msza święta koncelebrowana przez proboszcza Parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wąglikowicach księdza Stanisława Wielińskiego oraz ks. prałata Mariana Szczepińskiego.

Po modlitwie przyszedł czas na symboliczne przekazanie Wójtowi chleba dożynkowego. Dokonali tego Starostowie Dożynek, a byli nimi: Pani Janina Walińska oraz Pan Adam Kleinszmidt. Poniżej przedstawiamy ich sylwetki.

Starosta Dożynek
Pan Adam Kleinszmidt  ma 64 lata, od dziecka jest związany z gospodarstwem rolnym. Do piętnastego roku życia pomagał rodzicom w drobnych pracach polowych. Z wykształcenia jest technikiem budowy okrętów, w przemyśle stoczniowym przepracował 43 lata. W roku 1989 przejął gospodarstwo po rodzicach, ale do Loryńca wrócił w roku 1998 i od tego czasu jest dwuzawodowcem: stoczniowcem i rolnikiem. Gospodarzy na 10,50 ha o bonitacji gleb V do VI klasy. Gospodarstwo prowadzi wspólnie z żoną Teresą. Państwo Kleinszmidt mają 2 synów i 1 córkę, którzy po skończeniu studiów mieszkają poza Loryńcem. Struktura zasiewów nie różni się od innych gospodarstw na terenie Kaszub: zboża,  ziemniaki, trawy. Obsada zwierzęca w gospodarstwie to 3 sztuki bydła, w tym 1 krowa mleczna i 2 młodzieży. Małżonka hoduje również drób: kury nioski, brojlery, na potrzeby własnej rodziny. Dodatkowo małżonka uprawia ogród przydomowy, w którym jest mnóstwo warzyw oraz kwiatów, a także sad ze 100-letnimi jabłoniami w dobrej kondycji. Gospodarstwo wyposażone jest w niezbędny sprzęt rolniczy: ciągnik ze sprzętem towarzyszącym oraz inne maszyny i urządzenia konieczne do pracy na roli. Gospodarstwo  korzysta z usług zewnętrznych do zbiórki zbóż i słomy. Gospodarz nie posiada wykształcenia rolniczego, ale praca na roli to jego hobby i - jak mówi żona - ciągle coś robi. Hobby gospodarza jest też łowienie ryb, które potem przygotowuje małżonka. Po ciężkim pracowitym dniu pan Adam lubi zajrzeć, co nowego proponuje program telewizyjny, a zwłaszcza programy przyrodnicze, historyczne, oceanologia oraz sport, zwłaszcza mecze piłki nożnej i walki bokserskie. Pan Adam Kleinszmidt jest piątym pokoleniem, który prowadzi gospodarstwo rolne, które w 1923 roku jego pradziad odkupił od Niemca. Czas pokaże, czy przekaże pałeczkę któremuś z dzieci i czy będą kultywowane tradycje rodzinne.

Starościna Dożynek
Pani Janina Walińska ma 62 lata, z gospodarstwem rolnym jest związana od urodzenia. Gospodarstwo o powierzchni 20,55 ha użytków rolnych przejęła od rodziców w 1984 roku. Z wykształcenia jest sprzedawcą – magazynierem, lecz poza gospodarstwem pracowała w telekomunikacji, gdzie poznała męża i do dnia dzisiejszego razem gospodarują. Gospodarstwo prowadzone jest w sposób tradycyjny – uprawa roślin, w których prym wiodą zboża jare i ozime, 60% w strukturze gospodarstwa to użytki zielone i pastwiska, ponieważ w gospodarstwie przeważają V i VI klasy bonitacji gleb i nie ma możliwości doboru innych odmian roślin wymagających lepszych warunków glebowych.  Gospodarstwo ma profil roślinny, dodatkowo pani Janina  hoduje tylko drób z przeznaczeniem na potrzeby rodziny. Jacek, mąż pani Janiny, od kilku lat jest na rencie ze względu na stan zdrowia, ale dogląda gospodarstwa fachowym okiem. Pani Janina również jako pani domu przygotowuje smaczne potrawy i eksperymentuje przy wypieku nowych ciast. Państwo Walińscy mają 3 dorosłych  dzieci. W domu robi się gwarno, gdy zjawiają się wnuki, a jest ich 5. Babcia chętnie się nimi zajmuje, ale lubi też odpoczywać przy lekturze prasy oraz książek o tematyce kryminalnej. Pani Janina jest trzecim pokoleniem gospodarującym na roli, a spadkobiercą gospodarstwa najprawdopodobniej zostanie najstarsza córka Wioleta.

Wójt Grzegorz Piechowski podkreślał, że dożynki to czas, w którym wszyscy dziękujemy Bogu za dary ziemi, ale nie zapominamy też o tych, dzięki którym chleb może znaleźć się na naszych stołach – rolnikach.  W imieniu samorządu gminnego Wójt dziękował im za ich ciężką pracę.

Następnie Starostowie, Wójt Grzegorz Piechowski oraz Zastępca przewodniczącego Rady Gminy Kościerzyna Krzysztof Bławat rozdzielili dożynkowy chleb między wszystkich przybyłych do Loryńca gości.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie przyznawanych przez Ministerstwo Rolnictwa odznak Zasłużony dla Rolnictwa, którymi uhonorowano:
Jacka Walińskiego,
Teresę Miloch,
Adama Kleinszmidta,
Barbarę Engler,
Zenona Hetmańskiego,
Andrzeja Ossowskiego,
Antoniego Łukowicza,
Andrzeja Jaszewskiego,
Wacława Grulkowskiego,
Jolantę Hetmańską,
Teresę Kleinszmidt.
 
Nagrody przyznał również Wójt Gminy Kościerzyna. Otrzymali je:
Janina i Jacek Walińscy,
Adam Kleinszmidt,
Eryka i Gerard Rekowscy,
Jolanta i Zenon Hetmańscy,
Zenon Weis,
Antoni Łukowicz,
Krzysztof Pellowski,
Maria Landowska,
Jolanta Kolińska,
Marcin Piankowski,
Jan Burandt,
Stanisław Kerlin.

Nieodzownym elementem każdych dożynek jest konkurs wieńców dożynkowych, które uosabiają urodzaj i zebrane plony. Znajdują się w nich pozostawione na polu zboża, czerwona jarzębina, orzechy, owoce i kolorowe wstążki. W tym roku komisja miała szczególnie trudne zadanie, bo wieńców było aż 14 i wszystkie zachwycały kunsztem wykonania. Po długich dyskusjach udało się wyłonić zwycięzców.

Najwięcej punktów jury zdobył i dzięki temu I miejsce zajął Mały Klincz. II był Loryniec, a III Niedamowo.

Dalszą część Święta Plonów wypełniła dobra zabawa, którą zapewniły występy Kół Gospodyń Wiejskich, uczniów Szkoły w Łubianie i gwiazdy wieczoru - zespołu Se7en.

Uczestnicy mogli również częstować się gorącymi zupami i pysznościami przygotowanymi przez gospodynie.

Niestety, pogoda była kapryśna, ale nie przeszkodziło to w doskonałej zabawie. Szczególne podziękowania za zaangażowanie w przygotowanie świętowania należą się mieszkańcom Loryńca, na czele z Panią Sołtys Bernadetą Pellowską.


do druku