Gmina Kościerzyna


Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta
e-PUAP
Biuletyn Informacji Publicznej

Facebook


Gminna Karta Dużej RodzinyModernizacja Stacji Uzdatniania Wody w SkorzewiePolityka Prywatności
 
Urząd Gminy Kościerzyna
ul. Strzelecka 9
83-400 Kościerzyna
Telefon: 58 686 59 80
Fax: 58 686 59 83
e-mail: ug@koscierzyna.pl

Godziny pracy urzędu
poniedziałek: 7.30 – 15.30
wtorek: 7.30 – 15.30
środa: 7.30 – 17.00
czwartek: 7.30 – 15.30
piątek: 7.30 – 14.00


RSS
Dziś jest:
wersja tekstowa

Popłynęli i posprzątali rzeki

Rzeki płynące przez gminę Kościerzyna posprzątane! 8 czerwca po raz kolejny odbyła się akcja społeczna, w której udział wzięło kilkunastu miłośników czystej przyrody. Na rzeki wypłynęli wolontariusze – zapaleńcy, którzy postanowili połączyć przyjemne z pożytecznym. Popłynęli więc kajakami podziwiając piękno przyrody Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego oraz - co najważniejsze - zapełnili worki w swoich kajakach pływającymi w rzece śmieciami.

Bezpłatny spływ na trasie Rybaki-Czarlina odbył się w minioną sobotę. Wzięło w nim udział 10 kajaków, a celem wyprawy było posprzątanie Trzebiochy i Wdy oraz, jak zwykle na kajakach, mile spędzony czas. Zbiórka miała miejsce przy przystani kajakowej nad jeziorem Sudomie. Uczestnikom zapewnione zostały kajaki, transport, worki na śmieci i rękawiczki.

W ten sposób z rzek zniknęło około 5 metrów sześciennych śmieci. W naszych kaszubskich wodach znaleźć można było m.in. puszki po piwie, butelki plastikowe, butelki szklane, folie po nawozach, plastikowe pudełka po przynęcie, siatki, różne rozmiary klapek i wiele podobnych niepotrzebnych rzeczy.

Co ciekawe, można wyciągnąć wnioski, że śmieci było jakby mniej niż w latach poprzednich. Mamy nadzieję, że jest to efekt nie tylko sprzątania, ale też wyższej świadomości i kultury użytkowników rzek, czy też zmiany przyzwyczajeń.

Oprócz ekologicznego zaangażowania w sprzątanie uczestnicy spływu mieli wyjątkową okazję, by podziwiać piękno kaszubskiej przyrody: liczne latające i pływające rodziny kaczek oraz łabędzi, kwitnące kaczeńce i lilie wodne, zieleń rosnących wzdłuż kajakowych szlaków drzew.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję sprzątania rzek. Tym, którzy poświęcili sobotę na sprzątanie, członkom i sympatykom Stowarzyszenia Kościerska Marka, Firmie Kajaki Młyn z Kornego za użyczenie i transport kajaków, Firmie SUEZ za odbiór zebranych śmieci, Związkowi Gmin Wierzyca za pokrycie kosztów składowania śmieci.

 
do druku