Dziś jest:
wersja tekstowa

CölbeGmina Cölbe - Niemcy

Początek kontaktów pomiędzy gminami Kościerzyna i Cölbe zawdzięczamy polsko-niemieckiemu małżeństwu Państwa Urszuli i Bolesława Bodysów.

Ze strony niemieckiej ogromnie zaangażował się Hartmut Reiße. Już w 1988 roku przybyła do Kościerzyny pierwsza 20-osobowa oficjalna delegacja z Cölbe na czele z burmistrzem Jürgenem Butte i przewodniczącym Rady Gminy Helmutem Fiedlerem. Zawarto wówczas wstępne ustalenia o partnerskiej współpracy gmin.

W 1989 roku delegacja z Kościerzyny  udała się do Cölbe w celu kontynuowania ustaleń dotyczących programu współpracy.

Ostatecznie umowy partnerskie zostały podpisane przez przedstawicieli władz obydwu gmin w latach 1990-1991. Pierwszą część polsko-niemieckiej umowy podpisano podczas wizyty kościerskiej delegacji  w Cölbe w dniach 19-22 listopada 1990 roku. W rozmowach partnerskich uczestniczył także Janusz Reiter, ambasador Polski w RFN. Główna uroczystość zawarcia umowy partnerskiej odbyła się 20 maja 1991 roku w Kościerzynie podczas „Dni Cölbe w Kościerzynie” odbywających się od 17 do 22 maja.

20 maja 1991 roku przyjaźń połączyła dwie gminy. Bardzo odmienne, o różnych tradycjach i historii, a jednocześnie zawsze sobie nieobojętne. Wtedy wydawało się, że w każdej chwili coś lub ktoś może ją przerwać. Pamięć i rany niedalekiej przeszłości, wzajemne uprzedzenia i fakt, że my Polacy uczyliśmy się dopiero dem­okracji, budziły wiele wątpliwości. Na szczęście wśród nas byli entuzjaści, których to nie zniechęcało, a wręcz przeciwnie - mobilizowało do działań. Do grona tych ludzi na pierwszym miejscu należy zaliczyć inicjatorów partnerskich kontaktów Urszulę i Bolesława Bodys, Hartmuta Reiße oraz przedstawicieli władz obu samorządów.

To w nich pojawiła się siła, która przyciągała innych, szczególnie młodych ludzi w obu gminach. To oni zaczęli myśleć o wspólnej przyszłości i wyznaczali do niej drogę. Konsekwentnie tę przyjaźń rozwijali, by coraz silniej łączyła nasze gminy. Szukali sposobów i okazji, by więzi umacniać. Stali się inicjatorami przyjacielskich stosunków między różnymi grupami, wnieśli ożywienie w życie towarzyskie, kulturalne, sportowe i oświatowe obu partnerów. To ci ludzie, w obu gminach, pielęgnowali tę przyjaźń. Także wtedy, gdy wkraczaliśmy w XXI wiek, oraz gdy razem spotkaliśmy się w Zjednoczonej Europie.

Mijały lata, a my szybko uczyliśmy się wzajemnego poszanowania i zrozumienia. Zaczęliśmy korzystać i wymieniać się doświadczeniem i osiągnięciami. Dziś można powiedzieć, że ta więź umocniła się na tyle,  że z partnerstwa powstała przyjaźń nie tylko między gminą Kościerzyna a Cölbe, ale przede wszystkim między ich mieszkańcami.

Cölbe - miejscowość i gmina w kraju związkowym Hesja, w rejencji Gießen, w powiecie Marburg-Biedenkopf, położona nad rzeką Lahn. Gmina liczy 6 905 mieszkańców (30 czerwca 2012), a jej powierzchnia wynosi 26,66 km². Dzielnice wchodzące w skład gminy to Bernsdorf, Bürgeln, Cölbe, Reddehausen, Schönstadt oraz Schwarzenborn.

Oficjalna strona Gminy Cölbe